Yang di-Pertua Dewan Negara
control 1control 2control 3

Pengerusi Dewan Negara digelar Yang di-Pertua Dewan Negara. Yang di-Pertua mestilah juga seorang ahli Dewan Negara. Yang di-Pertua Dewan Negara dibantu oleh seorang Timbalan yang hendaklah juga seorang ahli Dewan Negara.

Tugas-tugas Yang di-Pertua Dewan Negara adalah seperti berikut:-

  • bertanggungjawab mengawasi perjalanan mesyuarat supaya berjalan dengan licin 
  • memastikan perbahasan ada berkaitan dengan perkara yang dibahaskan
  • membuat keputusan mengenai Peraturan-peraturan Mesyuarat sekiranya berlaku perbalahan.


Yang di-Pertua dan Timbalan Yang di-Pertua melepaskan jawatan setelah tempoh keahlian di Dewan Negara tamat. Seorang Ahli Dewan Undangan Negeri (ADUN) yang akan memegang jawatan sebagai Yang di-Pertua Dewan Negara hendaklah melepaskan kerusi Dewan Undangan Negeri sekiranya ingin menjawat jawatan Yang di-Pertua Dewan Negara.

 

Senarai Yang di-Pertua Dewan Negara

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Seri Utama Dr. Rais Yatim

TARIKH BERKHIDMAT

02.09.2020 - Kini

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Sri SA. Vigneswaran

TARIKH BERKHIDMAT

26.04.2016 - 22.06.2020

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Abu Zahar Ujang

TARIKH BERKHIDMAT

26.04.2010 - 25.04.2016

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Ir. Wong Foon Meng

TARIKH BERKHIDMAT

07.07.2009 - 12.04.2010

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Seri Dr. Abdul Hamid Pawanteh

TARIKH BERKHIDMAT

07.07.2003 - 06.07.2009

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Michael Chen Wing Sum

TARIKH BERKHIDMAT

07.12.2000 - 11.04.2003

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Haji Mohamad bin Ya'acob

TARIKH BERKHIDMAT

10.12.1996 - 05.12.2000

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Sri Adam bin Kadir

TARIKH BERKHIDMAT

13.06.1995 - 30.11.1996

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Vadiveloo s/o Govindasamy

TARIKH BERKHIDMAT

13.04.1992 - 12.06.1995

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Dato' Chan Choong Tak

TARIKH BERKHIDMAT

17.12.1990 - 31.03.1992

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Datuk Abang Haji Ahmad Urai bin Datuk Hakim Abang Haji Mohideen

TARIKH BERKHIDMAT

11.07.1988 - 09.07.1990

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Datuk Benedict Stephens

TARIKH BERKHIDMAT

15.04.1985 - 11.04.1988

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Ismail Khan

TARIKH BERKHIDMAT

05.01.1981 - 13.04.1985

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

Y. A. Bhg. Senator Tun Datuk Haji Omar Yoke Lin Ong

TARIKH BERKHIDMAT

23.02.1973 - 31.12.1980

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tan Sri Haji Abdul HamidKhan bin Haji Sakhawat Ali Khan

TARIKH BERKHIDMAT

20.02.1971 - 22.02.1973

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Dato' Haji Mohamad Noah bin Omar

TARIKH BERKHIDMAT

24.02.1969 - 28.07.1970

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Tuan Syed Sheh bin Syed Hassan Barakhah

TARIKH BERKHIDMAT

27.01.1969 - 05.02.1969

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Senator Dato' Haji Abdul Rahman b. Mohamed Yassin

TARIKH BERKHIDMAT

11.09.1959 - 31.12.1968

  •  
  •  
  •  
  •  

Kemaskini Terakhir pada: 4 September 2020 | Hits: 171943

SPR Malaysia
HRMIS
MyGov
JPM
IIM
JAN
JAN
DBP
E-Vetting
myGov Mobile
eprolehan
Suruhanjaya Pencegahan Rasuah Malaysia
Government Procurement Information System
Kemaskini Terakhir pada: 02/12/2020.
Paparan menarik, 1024 x 768 dengan Mozilla Firefox 3+, Google Chrome 5+ and Internet Explorer 8+.
2020 © Hakcipta Terpelihara Parlimen Malaysia
Halaman dijana dalam 0.025 saat v5
WEB MOBILE
www.parlimen.gov.my