Yang di-Pertua Dewan Rakyat
control 1control 2control 3

Yang di-Pertua Dewan Rakyat boleh dipilih di kalangan ahli-ahli Dewan Rakyat ataupun bukan di kalangan ahli-ahli Dewan Rakyat yang mempunyai kelayakan untuk dipilih menjadi Yang di-Pertua Dewan Rakyat.

Fungsi-fungsi Yang di-Pertua secara amnya adalah:-

  • bertanggungjawab mengawasi perjalanan mesyuarat supaya berjalan dengan lancar
  • memastikan perbahasan mematuhi Peraturan-peraturan Majlis Mesyuarat Dewan Rakyat
  • membuat keputusan dan tafsiran mengenai Peraturan-peraturan Mesyuarat sekiranya berlaku pertikaian.


Secara amnya, Yang di-Pertua Dewan Rakyat boleh melepaskan jawatannya dan hendaklah mengosongkan jawatan tersebut sekiranya:-

  • Dewan Rakyat mula bersidang selepas pilihan raya berhenti menjadi ahli Dewan Rakyat jika beliau ahli Dewan yang dipilih
  • Jika pada bila-bila masa Dewan Rakyat membuat ketetapan untuk Yang di-Pertua mengosongkan jawatan tersebut


Yang di-Pertua Dewan Rakyat sekarang ialah YB DATUK AZHAR AZIZAN HARUN (13 Julai 2020 hingga kini).

Senarai Yang di-Pertua Dewan rakyat

card image

YB Datuk Azhar Azizan Harun

TARIKH BERKHIDMAT

13.07.2020 - kini

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Tan Sri Dato' Mohamad Ariff bin Md Yusof

TARIKH BERKHIDMAT

16.07.2018 - 13.07.2020

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Tan Sri Datuk Seri Panglima Pandikar Amin Haji Mulia

TARIKH BERKHIDMAT

28.04.2008 - 15.07.2018

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Tan Sri Dato' Seri Diraja Ramli bin Ngah Talib

TARIKH BERKHIDMAT

22.11.2004 - 27.04.2008

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

Y. A. Bhg. Tun Dato' Seri Dr. Mohamed Zahir bin Haji Ismail

TARIKH BERKHIDMAT

14.06.1982 - 14.10.2004

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Tan Sri Datuk Dr Syed Nasir bin Ismail

TARIKH BERKHIDMAT

09.01.1978 - 16.03.1982

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Tan Sri Datuk Haji Nik Ahmad Kamil Haji Nik Mahmood

TARIKH BERKHIDMAT

04.11.1974 - 19.12.1977

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Tan Sri Dato' Chok Mohamad Yusuf bin Sheikh Abdul Rahman

TARIKH BERKHIDMAT

25.11.1964 - 03.11.1974

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Dato' Syed Esa bin Alwee

TARIKH BERKHIDMAT

18.05.1964 - 24.11.1964

  •  
  •  
  •  
  •  

card image

YB Dato' Haji Mohamad Noah bin Omar

TARIKH BERKHIDMAT

11.09.1959 - 17.05.1964

  •  
  •  
  •  
  •  

Kemaskini Terakhir pada: 14 Julai 2020 | Hits: 179732

SPR Malaysia
HRMIS
MyGov
JPM
IIM
JAN
JAN
DBP
E-Vetting
myGov Mobile
eprolehan
Suruhanjaya Pencegahan Rasuah Malaysia
Government Procurement Information System
Kemaskini Terakhir pada: 10/08/2020.
Paparan menarik, 1024 x 768 dengan Mozilla Firefox 3+, Google Chrome 5+ and Internet Explorer 8+.
2020 © Hakcipta Terpelihara Parlimen Malaysia
Halaman dijana dalam 0.037 saat v5
WEB MOBILE
www.parlimen.gov.my